راهنمای خرید خودروی دست دوم: خرید از شخص یا نمایشگاه ؟

0
second hand cars - راهنمای خرید خودروی دست دوم: خرید از شخص یا نمایشگاه ؟

نکات کلیدی در خرید خودروی دست دوم

برای خرید خودروی دست دوم از دو روش می شود اقدام کرد: صاحب خودرو – نمایشگاه دار

در متن زیر به بررسی نقاط مثبت و منفی خرید از هر یک از این دو روش می پردازیم.

فواید خرید از صاحب خودرو:

قیمت های مناسب تر:

وقتی از طریق آگهی چاپ شده در روزنامه یا سایت های نیازمندی خودرو اقدام کنید، در مواقعی پیشنهادات بسیار مناسب با قیمت های پایین پیدا می کنید که یافتن آنها در نمایشگاه امکان ندارد. مثلا ماشین خانمی که از آن چندین سال فقط برای خرید روزانه استفاده کرده و قصد فروش دارد، گزینه خوبی است تا با هزینه مناسب، خودرویی با کارکرد پایین بخریم و از پول باقیمانده در جیب لذت ببریم!

مذاکره و چانه زدن ساده تر:

چانه زدن با شخص صاحب خودرو بسیار کم دردسرتر است زیرا در این حالت شما با فروشنده آموزش دیده برخورد ندارید که برای هر پیشنهاد شما حرفی داشته باشد و مجبور به هماهنگی با بالادستی و پایین دستی اش باشید، فرد صاحب خودرو، خود خواستار فروش ماشین در زمان کوتاه تر و به نحو ساده تر است.

علاوه بر این، فروشنده های نمایشگاهی عموما آپشن هایی به خودرو اضافه می کنند که عملا هیچ کس از آن استفاده نمی کند. خرید مستقیم یعنی خرید ماشین به تنهایی از صاحب خودرو و بدون این آپشن های اضافی و بدون استفاده. که این کار امکان خریدی ارزان تر و بهتر را برایتان فراهم می کند.

ضعف های خرید از صاحب خودرو:

مذاکرات پیچیده تر:

بعضی مالکان خودرو بیشتر از نمایشگاه داران به خودروی موردنظر وابستگی دارند. انگار با فروش ماشین ، قصد فروش خاطراتشان را دارند. کار با این دسته از صاحبان خودرو کمی مشکل ساز است و ممکن است شما را در هنگام خرید خودرو و حتی پس از آن دچار دردسر کنند.

عدم مشمولیت حمایت از مصرف کننده:

خرید و فروش های خصوصی خودرو مشمول بسیاری از قوانین حمایت از مصرف کننده مانند ضمانت بازگشت کالا نمی شوند. زمانیکه به طور شخصی از فرد فروشنده خرید می کنید، در واقع خودرو را با تمام آنچه هست میخرید. این یعنی اگر روز بعد از خرید نقصی در آن پیدا کنید، عملا شما مسئول نقص هستید و ضمانتی برای مقصر دانستن صاحب خودرو وجود ندارد.

فواید خرید از نمایشگاه :

خدمات اضافی:

نمایشگاه داران علاوه بر بازدیدهای اولیه و چک کردن سلامت فنی و بدنه خودرو، بعضی مواقع خدمات اضافه ای را به صورت مجانی برای خرید خودروی دست دوم ارائه می دهند که طبعا فروشنده شخصی قادر به ارائه آنها نیست. از جمله این خدمات می توان به تمیز کردن خودرو، تعویض روغن و… به صورت رایگان و ارائه تخفیف برای مراجعه اول به تعمیرگاه اشاره کرد.

خرید غیر نقدی:

مغازه داران عمدتا برای شما پیشنهادات هیجان انگیزی دارند تا مجبور نباشید همه پول نقد برای خودرو را در هنگام خرید بپردازید. این برای اکثرما که در حال حاضر به مقدار کافی پول نداریم و ترجیح می دهیم به صورت قسطی و ماهیانه هزینه خرید خودرو مان را پرداخت کنیم، کاملا در اولویت است.

با خرید مستقیم خودرو از صاحب ماشین کمتر این انتخاب را خواهیم داشت!

ضعف های خرید از نمایشگاه:

قیمت های بالاتر:

لیست قیمت خودرو ها در نمایشگاه ها طبیعتا بالاتر از قیمت مالک خودرو است. با این حال بر روی قیمت ماشین ها میتوانید مذاکره کنید و چانه بزنید.

مذاکره سخت تر:

صحبت با فروشندگان ماشین بسیار سخت تر از صاحب آن است. فروش خودرو، شغل این افراد است و منبع درآمد و ادامه زندگی شان. همینطور به خاطر خرید و فروش زیاد و روزمره با افراد مختلف، به نوعی در چانه زنی متخصص شده اند و تمام حقه ها و زیر و بم مذاکره را بهتر از شما میدانند. به قول معروف باید کلاه خود را بچسبید!

 توانایی فروش بالای فروشنده:

 فروشندگان خودرو سعی می کنند تا جایی که فراری تان نداده اند، به شما بفروشند. خواه محصول خودرو باشد، خواه گارانتی و خواه یک سیستم پخش آخرین مدل.

اگر حواس جمع نباشید ممکن است با نیت خرید خودروی دست دوم با بسته ای کامل از سیستم پخش و دزدگیر و دوربین 2 منظوره و … از نمایشگاه خارج شوید.

بارگذاری در آموزش های خودرو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *